wtorek, 12 lutego 2013

Park Quistorpa zamiast parku Kasprowicza!


Park Kasprowicza. Miejsce chętnie odwiedzane przez szczecinian i równie chętnie pokazywane przejezdnym. Płuca miasta, enklawa dla łaknących chwili spokoju, gospodarz kulturalnych wydarzeń. Zachwyca drzewostanem, zaprasza do aktywności, proponuje wyciszenie. I może nikt już nie pływa łódką po Rusałce i restauracji brak, to nadal jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc Szczecina.

Miasto Pudełek

Park Kasprowicza to również integralna część kompleksu, w skład którego wchodzą Jasne Błonia oraz Las Arkoński. Koncepcja godna podziwu, z której dzisiaj niewiele zostało. Miasto podejmuje próby reanimacji, ale póki co plany zagospodarowania terenów wokół Syrenich Stawów spełzły na niczym. Zaś dumna niegdyś wieża Quistorpa wpisana w rejestr jako ruina trwała nie może raczej liczyć na zmianę statusu. Nie o to jednak mi chodzi, co było, co jest, a czego nie ma lub będzie. Piszę o tym wszystkim, bo w gruncie rzeczy to pretekst do wyrażenia opinii, podzielenia się sugestią. Moja refleksja dotyczy nazwy. Pierwotnie park nazywano parkiem Quistorpa na cześć Johanna Heinricha Quistorpa. I nie bez powodu, bowiem człowiek ten znacząco wpłynął na obecny kształt Szczecina. To on właśnie był inicjatorem powstania nowych dzielnic takich, jak Łękno czy Pogodno. To on sfinansował budowę szkół, schronisk, sierocińców oraz fundacji. I to on przekazał miastu prywatne tereny pod warunkiem, że zostaną one wykorzystane do stworzenia parku miejskiego. Dzisiejszego parku Kasprowicza.
Uważam, że człowiek, który włożył tyle wysiłku, pieniędzy, a przede wszystkim serca w budowę miasta, zasługuje na upamiętnienie. Ktoś jednak postanowił umniejszyć jego zasługi i przemianować park Quistorpa na park Kasprowicza. Pytam się: Czy ktoś, kto buduje i tworzy nie zasługuje na to, żeby zapisał się historii? Nie zasługuje, na to, żeby nazywać jego nazwiskiem coś, co podarował nie tylko sobie współczesnym, ale co odziedziczyliśmy również my? Z czego możemy się cieszyć każdego dnia? 

4 komentarze:

Witam serdecznie na stronie Miasta Pudełek. Będzie mi miło, jeśli podzielisz się ze mną swoim zdaniem, wyrazisz opinię o poście, a może wskażesz inną, ciekawą perspektywę :) Do miłego następnego ;)